Türkiye’nin En Geniş Katılımlı Dünya Gönüllüler Günü Kutlanıyor

‘DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’NİN STK’LARI BİRARAYA GELİYOR

 Türkiye’nin gönüllüleri, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde geniş katılımlı bir organizasyona imza atıyor. 5 Aralık Cumartesi günü Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecek organizasyonda farklı alanlarda çalışan yüzlerce gönüllü bu özel günde bir araya gelerek deneyimlerini paylaşacaklar, gönüllüğün önemini anlatarak daha çok gönüllüye ulaşabilmek için neler yapılabileceğini tartışacaklar.

Dünya’da her geçen gün artan işsizlik, sağlık, yoksulluk ve iklim değişikliği gibi yaşamsal sorunlar nedeniyle “gönüllük” ilkesi artık değiştirici ve dönüştürücü bir güce sahip olmaya başladı. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma yolunda, gönüllü çalışmaların önemi ise hızla artıyor. BM’nin en öncelikli sorunlar olarak belirlediği, “Yoksulluk, Açlık, Sağlık, Nitelikli Eğitim, Cinsiyet Eşitliği, Temiz Enerji, Toplumsal Eşitlik, Ekonomik Büyüme, İnovasyon, Güvenli Barınma, Bilinçli Tüketim, Sudaki Yaşam, Karadaki Yaşam, İklim Dengesi, Barış ve Adalet” gibi yaşamsal sorunların çözümü için Dünya’da milyonlarca gönüllü mücadele ediyor. Ancak ne yazık ki; Türkiye, Dünya Bağışçılık Endeksi 2014’e göre gönüllü çalışmalara katılım konusunda 135 ülke arasında 132. sırada yer alıyor. Bu tablonun değişmesi, gönüllülüğün gelişebilmesi için kamu, özel sektör, akademik kurumlar ve medya gibi çevrelerin desteği de çok önemli.

 

Kalkınma ve dönüşüm için ‘Gönüllülüğün’ önemi vurgulanacak

 

Dünya Gönüllüler Günü için, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD), Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK), Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UNV) 5 Aralık Cumartesi günü saat 10.00’da Kadir Has Üniversitesi Cibali Kongre Merkezi D Blok Büyük Salonu’nda bir araya gelecek. Etkinlikte “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Gönüllülük” konulu bir panel ve farklı STK’lardan gönüllülerin deneyimlerini paylaşabileceği bir forum olacak. Ayrıca gönüllü kuruluşlar, bu alanda kurdukları stantlarla, kendilerini anlatma imkânı bulabilecekler. Kutlamalar farklı illerdeki sokak etkinlikleriyle devam edecek. 5 Aralık Cumartesi günü tüm Türkiye genelinde; AÇEV, TEGV, TEMA, TOG ve ÖSGD olarak 30 farklı ilde 43 etkinlik noktasında stant çalışması organize edilecek. İstanbul’da 7, İzmir’de 4, Van’da 3 ve Mardin’de 2 ise noktada etkinlikler yapılacak.

 

STK’ların büyük bölümünün üye olduğu Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK) ve diğer gönüllü kuruluşlar, bu buluşmanın, çok önemli bir adım olduğunu ve gelecekte verimli işbirliklerine destek olabileceğini belirtiyorlar.

 

1448894928_afis_50x70_dgko

TÜRKİYE’NİN GÖNÜLLÜLERİ BİR ARADA
5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü Etkinliği

10:30               Açılış

10:40-12:00     PANEL: Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Gönüllülük

Faik Uyanık – UNDP Türkiye İletişim Koordinatörü,

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Global Vizyonu

Doç. Dr. Barış Karapınar – TEMA Vakfı Genel Müdürü

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde Ülkemizin Durumu ve Paydaş Öncelikleri

Burcu MörelUNV Türkiye

2015 Dünya’da Gönüllülüğün Durumu Raporu

Dr. Yılmaz ArgüdenARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yrd.

Gönüllülüğün Toplumsal Gelişim ve Yönetişime Katkısı

 

Soru – Cevap

12:00- 12:45 ÖĞLE ARASI

12:45-13:30 GÖNÜLLÜ PANELİ: Gönüllülüğü ile Hayata Renk Verenler

İmeray Karakaya AÇEV

Ece ErgunsuÖSGD

Gökhan YüceerimTEGV

Nevzat ÖzerTEMA

Aysu AktepeTOG

UNV

Moderatör; Nesteren Davutoğlu – TEGV Yönetim Kurulu Üyesi

 

13:30-13:45 Ortak Bildirinin Okunması

13:45-14:15 Konser

 

KAYNAK

Share

Leave a Comment